Tips inför nyår på drink, förrätt, varmrätt och dessert

Saffransdrink

 

Hörde jag en skål 🙂 Nu är det inte många timmar kvar tills vi har ett nytt år och vet att det gruvas på många håll vad den sista middagen ska bestå av detta år. För många är oxfilé ett givet alternativ. Själv är det inte vi som står för nyårsmenyn i år,  och än så länge är den hemlig, så vi får helt enkelt se vad det blir. För er som fortfarande inte satt menyn, hoppas jag ni kan finna något som passar här på bloggen. Nedan kan ni klicka in på några alternativ som finns här på bloggen, både förrätter, varmrätter och desserter. Tänkte just idag ge tips på två drinkar som skulle kunna passa ypperligt som välkomstdrink. Klassikern från förra året, Frozen apple martini, är en drink som jag kört stenhårt med, oavsett om det är vinter eller sommar. Funkar i alla lägen 🙂

Sedan är det en annan drink som jag också tycker är god. Lite mer julsmak, men tycker ändå den passar perfekt till nyår också. För den som inte gillar saffran är den inte att rekommendera. Lite besk, frisk och unken, som mannen beskrev den (ska tilläggas att han inte är särskilt förtjust i saffran). Men jag själv tycker den gick ner alldeles galant 🙂

Tips inför nyår:

Förrätt

Havskräftssoppa med smördegshjärtan

Inbakad chevreost på rucculabädd

Bresola med tryffelcreme, ruccula och parmesan

Varmrätt

Parmainbakad oxfile med madeirasås och potatisterrin med örter

Torskrygg med potatispuré, savojkål och champagnesås

Örtig fläskrulle med rosmaringlace, krossade potatis och dragonkräm

Dessert

Salt karamellparfait med bär

Glasstårta på marängbotten med dulce de leche- och polkaglass toppad med salt kolasås

Vit chokladmousse med krossade polkagrisar

 

♥  Kram

 

 

Don Saffron

1 drink:
4 cl vodka
1 cl Aperol
2 cl citronjuice
1 cl apelsinjuice
2 cl saffranssyrup (se nedan)

Saffranssyrup:
Koka upp 2,5 dl socker med 2,5 dl vatten tills det löst upp sig, tillsätt sedan 0,25 g saffran. Låt svalna.

Blanda alla ingredienser förutom Aperol i en shaker fylld med is. Skaka sedan några sekunder så drinken blir väl kyld. Häll upp i fint glas med is.  Till sist häll i 1 cl Aperol.

Frozen Apple Martini

4 drinkar

Till 1 drink:
4 cl vodka
2 cl vaniljsockerlag *
3 cl färskpressad citron
4 cl äppeljuice
1 klyfta citron
1 tsk socker
1 tsk kanel
Fukta kanten på ett martiniglas eller annat glas med citronklyftan. Blanda socker och kanel på ett fat och doppa kanten försiktigt runtom. Förberedes gärna en stund innan så det hinner stelna.
Blanda ingredienserna till drinken och häl upp i glas. Fyll gärna på med krossad is.

Vaniljsockerlag
1 dl vatten
1 dl socker
1/2 vaniljstång, urskrapad+stjälk

Blanda samman ovan ingrsienser och låt koka upp några minuter. Låt sedan svalna.

Njut!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: