LINGONKÖTT

Hej på er!

Vi börjar närma oss helgen och kanske har du idétorka på vad ni ska hitta på till fredagsmyset. Då kommer här ett riktigt hett tips, som dessutom sköter sig själv i ugnen… nästan 😉 Ni måste bara testa, för detta är en riktig favvo här hemma hos oss. Har testat att göra den både med fläskytterfilé och kycklingfilé och de är lika gott båda två.

Trevlig helg och hoppas det ska smaka!

LINGONKÖTT

4-6 personer

1 kg fläskytterfilé alt. Kycklingfile

1 dl lingonsylt

1-2 tsk sambal oelek, välj hur starkt du önskar

2 tsk kinesiskt soja

Salt och peppar

2-3 dl grädde

Gör så här:

Skär filen fri från fett och senor. Blanda lingonsylt, sambal oelek, kinesisk soja och salt och peppar. Gnid in blandningen i filen. Låt gärna marinera, gärna över natten men det funkar fint utan någon längre tid i marinaden också.

Lägg filen i ugnsfast form.

In i ugnen på 200 grader i 80 min. Kycklingen behöver inte lika lång tid i ugnen. Ta ut efter 40 min.

Häll på grädde och låt stå i ytterligare 10 min.

Ta upp filen och skär i tunna bitar.

Red såsen med maizenamjöl så den blir lite tjockare om så önskas.

Servera med klyftpotatis och sallad.

Smaklig spis!

7 reaktioner till “LINGONKÖTT”

  1. Sååå fantastiskt gott! En fråga bara…Lägger du köttet i ugnen tillsammans med marinaden eller kastar du bort den??

    1. Hej Monica! Kul att höra att duvtuckte om den. Både kött och marinad i formen och in i ugnen 👌🏻 sedan på med grädde när köttet börjar bli klart. Kram

      1. Tack för svar! Ja, denna rätt kommer jag absolut att göra fler gånger! Verkligen supergott! ❤

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: