Då var det helg, och vad passar inte bättre än att skövla lite på rabarberna som står ståtligt i landet. Dags för mojitohelg 🙂 Try this! Kan lova att du inte blir besviken.
♥ Happy friday!
Rabarbermojito
1 glas
0,5 lime
6 cl rom (havanna)
6 myntablad
2+1 msk rabarbersirap
Is
Sodavatten
Garnering: Mynta och limeklyftor
Rabarbersirap
(räcker till 4 mojito)
250 gr rabarber
1,5 dl strösocker
0,5 dl vatten
Gör så här:
Börja med rabarbersirapen. Dela och ansa rabarberna. Lägg dem i en kastrull tillsammans med vatten och strösocker. Lpta ihop i ca 10 minuter till en puré.
Sila och låt svalna.
Muddla lime, rom och mynta. Håll på rabarbersirapen och krossad is. Toppa med ytterligare rabarbersirap. Garnera med Mynta och limeklyftor.
Klassisk mojito
1 glas
0,5 lime
6 cl rom (havanna)
2 msk sockerlag
6 myntablad
Is
Sodavatten
Garnering: Mynta och limeklyftor
Myntasockerlag
(räcker till 4 mojito)
2 dl strösocker
2 dl vatten
2 myntakvistar med blad
Gör så här:
Börja med myntasockerlagen. Häll socker och vatten i en kastrull tillsammans med myntakvistarna Låta ihop i ca 15 minuter. Ta bort mynta kvistarna och låt svalna.
Muddla lime, rom och mynta. Håll på myntasockerlagen och krossad is. Garnera med mynta och limeklyftor.
Mojiothelg! Undrar om inte det just blev mitt nya favoritord….