Saltimbocca på kalv
4 personer
8 skivor kalvinnanlår (alt. fläsksnitzel)
4 msk hackad salvia /(funkar med basilika också, då jag inte hade salvia hemma)
8 skivor lufttorkad skinka
1⁄2 tsk salt
1 krm svartpeppar
1 dl torra vita viner
2 msk konc kalvfonder
Gör så här:
Banka ut köttskivorna, större och tunnare, med till exempel en mortelstöt. Salta och peppra köttet. Lägg över lufttorkad skinka och salvia. Vik på hälften och lås ihop med tandpetare.
Stek kalvköttskivorna genomstekta på medelstark värme. Lägg köttet åt sidan och häll på vitt vin och kalvfond. Lägg tillbaka köttet och låt puttra ihop några minuter.Smaka av med salt och peppar.
Såsen: Häll vitt vin i stekpannan och koka upp under vispning med den kvarvarande skyn. (Sila av eventuella stekrester och häll tillbaka skyn i stekpannan.)
Lägg upp köttet och häll den heta såsen på och runt om.
Servera direkt med ljummen sallad med slungad pesto.
Sallad
1 rödlök i klyftor
Ruccula
1 burk Soltorkade tomater
1/2 burk gula coktailtomater
1/2 burk röda coktailtomater
500 gr kokt gourmetpotatis
Gör så här:
Koka potatisen tills den blir mjuk.
Gör peston under tiden som potatisen kokar.
Blanda salladen, halverade coktailtomater, röd lök med potatisen och tillsätt den hemmagjorda peston efter tyck och smak.
Hemmagjord Pesto
2 st vitlöksklyftor
1 krukor basilika
1/2 dl pinjenötter
1 dl god olivolja
ca 50 g finriven parmesanost
salt
svartpeppar
Gör så här:
Skala och lägg vitlöksklyftorna i en mixer alt. mortel.
Plocka av basilikabladen från stjälkarna och lägg i mixen tillsammans med pinjenötterna och mixa/mortla. Tillsätt lite olivolja i taget.
Riv parmesanosten och rör ner den. Smaka av med salt och peppar.